שרון לויט  טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה
                                                                                                                                                                     

                          


לקבלת טיפים ומאמרים חינם הצטרפו לרשימת התפוצה!
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 איך לעמוד בהחלטות לשנה החדשה

דף הבית >> בלוג CBT >> איך לעמוד בהחלטות לשנה החדשה

כמה מאיתנו באמת עמדו בהחלטות שלהם לשנה החדשה? ולמה כל כך קשה לעמוד בהן? ואיך אפשר, בכל זאת, להצליח לעמוד בהחלטות לשנה החדשה?


לאתר שלי: www.cbthaifa.com

כששנה עברית או אזרחית מתקרבת לסיומה, ושנה חדשה עומדת בפתח, רבים מאיתנו עושים סוג של חשבון נפש. לאו דווקא במובן הדתי של המילה, אלא חשבון נפש בינינו לבין עצמנו. אנחנו חושבים על השנה שחלפה, עד כמה היא היתה טובה ומספקת, ועד כמה התקדמנו לעבר השגת המטרות שלנו. אם יש תחומים שבהם לא התקדמנו מספיק, ואפילו נשארנו תקועים במקום, אנחנו מחליטים כי בשנה הקרובה נשיג אותם. אנחנו מחליטים עם עצמנו "החלטות לשנה החדשה": לרדת במשקל, למצוא אהבה, לסיים את כתיבת התיזה, להחליף עבודה וכו'. כשאנחנו מגיעים להחלטה, אנחנו מתמלאים בתקווה. המטרה החדשה שהצבנו לעצמנו נשמעת מאוד מבטיחה, ועצם ההחלטה מעודד אותנו.

בדרך כלל, בימים הראשונים שלאחר תחילת השנה החדשה אנחנו עושים הכל כדי לעמוד במטרות שלנו: שומרים על המשקל, נכנסים לג'יידייט, מחפשים עבודה במרץ וכדומה. אחרי כמה ימים אנחנו מגלים שזה לא כל כך קל, למרות כל הכוונות הטובות. אחרי כמה דייטים לא מוצלחים, או ראיונות עבודה כושלים, אנחנו מתעייפים, שוכחים את ההתלהבות שהיתה לנו בתחילת השנה, ומוותרים לעצמנו. ומי בכלל זוכר שהתחילה שנה חדשה? אנחנו כבר עמוק בתוך השגרה.

האם זה בכלל אפשרי לעמוד בהחלטות לשנה החדשה? למרות שזה נראה קשה, זה אפשרי בהחלט. אנחנו צריכים רק להציב את המטרות ולחתור לעבר השגתן בצורה נכונה. אז הנה כמה טיפים שיעזרו לך לעמוד בהחלטות לשנה החדשה (או בקצרה, איך עושים את זה):

1.) הצב לעצמך מטרות ריאליות. אל תציב לעצמך מטרות שיהיה לך קשה מאוד, עד בלתי אפשרי, לעמוד בהן. למשל, אם את רווקה ורוצה למצוא בן זוג לחיים, עדיף שהמטרה תהיה "למצוא זוגיות", ולא "להתחתן". זה עלול לקחת יותר משנה עד שממסדים את הקשר, ובאופן כללי, הלחץ להתחתן עלול להלחיץ אותך, ולהשפיע גם על הגבר שיוצא איתך לדייט. אם המטרה היא "להיות רזה", כדי שתתחילי ממטרה ריאלית יותר: להוריד מספר מסוים של קילוגרמים, לא יותר מדי (בהרזיה נכונה ובריאה רצוי להוריד עד 10 קילוגרמים בשנה). אם המטרה היא להגיע לממדים של דוגמנית ממוצעת, היא עלולה להיות קשה מאוד להשגה, מה שעשוי לגרום לכם לוותר בסופו של דבר.

2.) אל תציב יותר מדי מטרות. עדיף להתרכז במעט מטרות בכל פעם, אולי אפילו מטרה אחת. זאת, כדי לא לגרום לעצמך לעומס יתר, שעלול לגרום לוויתור. בנוסף, אם אתה נתקל בקושי להשיג מטרה מסוימת, זה עלול לגרום לכם "לשבור את הכלים" ולוותר גם על מטרות אחרות. לכן, עדיף לבחור מטרה אחת או שתיים שהן בנות השגה, ואולי דחופות או חשובות יותר מאחרות.

3.) הצהר על ההחלטות לשנה החדשה, גם בפני אחרים. ספר לחברים על המטרות שהצבת לעצמך, ובקש את העידוד והתמיכה שלהם. כתוב בסטטוס שלך בפייסבוק: "השנה אני מוצא אהבה!" "השנה אני מסיים את התואר!" כתוב ביומן את ההחלטות שלך, כך שכשתציץ בו תקבל תזכורת למטרות שהצבת לעצמך. כדאי לכתוב ביומן תזכורת לגבי המטרה בכל תחילת שבוע. הרי לא תרצה להגיע בסוף השנה למצב שבו תקבל תזכורת על המטרה שהצבת לעצמך בתחילת השנה, ותגלה שלא עמדת בה.

4.) בנה תכנית פעולה. שאל את עצמך: מה אני צריך לעשות כדי להשיג את המטרה שלי? כמה זמן בכל יום, או בכל שבוע, אני צריך להקדיש לכך? אם החלטת לרדת במשקל, עשה זאת בצורה מסודרת, עם תפריט מובנה, ורצוי להיעזר גם בגורם מסייע שאתה סומך עליו (שומרי משקל, טיפול, דיאטנית וכו').

5.) הצב יעדים קצרי טווח. רצוי לתכנן את הלו"ז להתקדמות לעבר המטרה משבוע לשבוע. אם תכננת לסיים את כתיבת התיזה, למשל, אתה יכול להחליט שבכל יום תקדיש שעתיים לכתיבה. פנה לך את השעתיים האלה בלו"ז, רשום אותן ביומן, ואפילו כוון תזכורת בטלפון הסלולרי, שתזכיר לך את שעת הכתיבה. התזכורת יכולה להפעיל את עצמה שוב בסיום הזמן שהקצבת, כדי שתדע מתי לסיים. כך, תמצא שיש לך זמן גם לדברים אחרים. ניתן לעשות זאת עבור כל פעילות שהחלטת להתמיד בה, גם פעילות גופנית. ניתן גם לבחור חוגים מסוימים שאתה מעדיף, וללכת אליהם בימים ובשעות שבהם החוגים הללו מתקיימים, כך יהיה לך קל יותר להתמיד.

6.) אל תתייאש אם לא הצלחת. זכור, שהצלחה נמדדת לאורך זמן. אם ביום מסוים, או בשבוע מסוים, נשארת "תקוע במקום" ולא הצלחת להתקדם, אין זה אומר שנכשלת, ושלא ניתן להמשיך הלאה. קח את עצמך בידיים, עם כל הקושי, והמשך להתקדם לעבר המטרה.

7.) זכור, גם אם לא השגת את המטרה הסופית, ההתקדמות לעברה חשובה גם היא. לכן, כדאי שתעשה לעצמך מעין "דו"ח התקדמות" פעם בתקופה, ותציין לעצמך את כל הדברים החיוביים שהשגת. גם אם יצאת לדייטים רבים ועדיין לא מצאת זוגיות, יכול מאוד להיות שלמדת  דברים חדשים מהדייטים האלה, שישמשו אותך בעתיד, ואולי בזכותם הדייט הבא יסתיים בזוגיות. ייתכן גם, שלמדת דברים חדשים על עצמך, מה עוצר אותך ומה מפריע לך להשיג את המטרה. השורה התחתונה היא, שכדאי להתאזר בסבלנות ולשמור על התקווה- שני דברים חשובים מאוד, שיעזרו לך להשיג את מטרתך.

שתהיה לכולנו שנה טובה, ומלאה בהתחלות חדשות, השגה של מטרות והגשמה של יעדים וחלומות!
אם יש לך רעיונות נוספים, שעזרו לך ו/או עשויים לעזור לאחרים לעמוד בהחלטות לשנה החדשה, אשמח לשמוע.

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים