שרון לויט  טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה
                                                                                                                                                                     

                          


לקבלת טיפים ומאמרים חינם הצטרפו לרשימת התפוצה!
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 איך להתמודד עם המצב הביטחוני בלי לפתח חרדות

דף הבית >> טיפול קוגניטיבי התנהגותי - הבלוג >> איך להתמודד עם המצב הביטחוני בלי לפתח חרדות
ימים לא פשוטים עוברים עלינו, הישראלים בכל הארץ. ימים בהם קשה לצאת מהבית באופן חופשי, ברוב האזורים בארץ, וצריך להישאר בטווח לא רחוק ממרחב מוגן. יתרה מזאת, לחלקנו יש קרובי משפחה המשרתים בצבא, חלקם בתפקידים קרביים, ואנחנו דואגים להם. אנשים שנוטים באופן כללי ללחצים וחרדות, עשויים לסבול אף יותר בתקופה כזו. אז איך שורדים את הימים הלחוצים הללו?

הנה חמישה טיפים שיעזרו לכם לעבור את המלחמה בשלום:

1. לא לשבת כל היום מול מבזקי החדשות. נכון שיש רצון רב להתעדכן כל הזמן במה שקורה בארץ, לדעת היכן נפלו טיפים, האם יש נפגעים והאם כדאי להתכונן לכניסה למרחב מוגן בקרוב. מאידך, ישיבה ממושכת מול מהדורות החדשות המשודרות כמעט באופן רציף, יכולה "לשאוב" אותך לתוך מערבולת של לחץ, שקשה לצאת ממנו. ככל שאנו צופים יותר, כך המחשבות השליליות מתגברות, ובעקבותיהן החרדה והלחץ, שבמקרים מסוימים יכולים אף להוציא אותנו מפרופורציות ולגרום התקפי חרדה של ממש. לכן, מומלץ לעשות הפסקה כשאפשר, וללכת לעשות דברים אחרים. למעשה, ההמלצה הטובה ביותר היא לצפות כמה שפחות.

2. לעשות דברים נעימים. עשיית פעילויות נעימות, שגורמות לנו הנאה וסיפוק, יכולה להעלות את מצב הרוח ולהפחית את הלחץ. במקום לשבת כל היום מול מבזקי החדשות, מומלץ לעשות משהו נחמד: לקרוא, לנגן, לדבר עם חברים (לא על המצב הבטחוני!), לצייר, להתאמן במכון כושר וכדומה. אם אתה גר באזור שבו היציאה מהבית אינה מומלצת כל כך, יש הרבה פעילויות נעימות שאפשר לעשות גם בתוך הבית, או בתוך מבנה הכולל מרחב מוגן.

3. לדבר עם אנשים רגועים. נקודת מבט אחרת, של אדם רגוע יותר, יכולה להחזיר אותך לפרופורציות הנכונות, ולעזור לך לראות את הדברים מנקודת מבט קצת יותר אובייקטיבית. כלומר: כזו שלא לכודה בתוך מערבולת המחשבות השליליות שמלוות אותך כרגע. נסה לחשוב: אילו אנשים רגועים יש בסביבתך? למשל: הורים, אחים, חברים, שכנים וכו'.

4. לנסוע לחופשה. דווקא עכשיו, במצב כזה? התשובה היא כן. למעשה, זהו הזמן המומלץ ביותר להתנתק ו"לנקות את הראש", במקום בטוח שבו אפשר לנפוש וליהנות. כרגע, למשל, ישראלים רבים נוסעים לאילת, וחלקם לחו"ל. מעבר לתחושת הביטחון שהשהייה במקום בטוח נותנת, בחופשה יש הרבה פעילויות מהנות המסיחות את הדעת ומרגיעות.

5. לשדר רוגע. אם ההתנהגות שלך תהיה רגועה, סביר להניח שהרוגע יחלחל גם למחשבותיך ולהרגשתך. בנוסף, יש לכך בונוס גדול: אתה יכול להרגיע אנשים בסביבתך, ולהפוך ל"מרגיע המשפחתי". טיפ זה חשוב במיוחד אם יש לך ילדים: ילדים הם "תמונת מראה" של הוריהם: אם ההורה לחוץ, הילד גם הוא יתנהג באופן לא רגוע ואף יפתח חרדות. בדומה לכך, אם תשדר רוגע וביטחון, ולא תיכנס לפאניקה, גם הילד שלך יהיה רגוע. כדי להבין כיצד ההתנהגות שלנו מושלכת על סביבתנו בצורה כל כך ישירה, נסה לשנות את התנהגותך (מלחוצה לרגועה), ושים לב לשינוי שיתחולל. שים לב שהשינוי יקרה לא רק בסביבתך, אלא גם בתוכך.

שיהיה לכולנו שבוע שקט ורגוע, ושנעבור את התקופה הזו בשלום!

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים